Asset Publisher Asset Publisher

Studenci sadzą las!

W sobotę na terenie Nadleśnictwa Stuposiany gościliśmy czterdziestu Studentów z Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS).

Studenci w ramach akcji sadzenia drzew posadzili 21 lip wokół drewnianego kościółka w Mucznem oraz dosadzali kilka sadzonek krzewów w Arboretum „Krzewy Polskie” znajdującego się przy Centrum Promocji Leśnictwa.

Następnie studenci z NZS udali się na specjalnie przygotowaną powierzchnię odnowieniową w leśnictwie Dźwiniacz, gdzie posadzili około 800 sadzonek jodły. Gatunku dosyć wymagającego, ale doskonale czującego się w bieszczadzkim klimacie.

Uczestnicy akcji zostali wyposażeni w odpowiedni sprzęt do sadzenia, czyli  kostury, dzięki którym można szybko i prosto posadzić sadzonki o zakrytym systemie korzeniowym i o niewielkich rozmiarach.

To nie była pierwsza akcja sadzenia drzew w Nadleśnictwie Stuposiany, gdyż w latach 80 studenci z NZS sadzili już las na terenie leśnictwa Muczne.

Podczas akcji drzew rozmawialiśmy ze studentami o pracy leśników, którzy gospodarują na tym terenie.

Mamy nadzieję, iż za około sto lat te małe i niepozorne sadzonki jodły będą tworzyły piękny i dojrzały drzewostan, a lipy przy kościele doczekają sędziwych lat.  

Fot. B. Pełdiak, A. Natanek