Asset Publisher Asset Publisher

O żubrach w Polskim Radiu

Pod koniec lutego Komisja Hodowlana ds. Ochrony i Hodowli Żubrów powołana przez RDLP Krosno uznała, że jeśli do 8 marca nie zostanie stwierdzone występowanie gruźlicy na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, będzie można ponownie wprowadzić tam żubry. Ponownie – ponieważ trzy lata wcześniej stado liczące ok. 20 osobników musiało niestety zostać zlikwidowane z powodu tej choroby (której nie da się leczyć) i obecnie mija właśnie obowiązkowy okres kwarantanny. Wszystko wskazuje na to, że żubry będą mogły znowu zamieszkać w Dolinie Górnego Sanu, gdyż nie wykryto nowych źródeł gruźlicy.

Ta dobra wiadomość stała się pretekstem do tego, by Polskie Radio 24 poświęciło w niedzielne popołudnie (28 lutego) blisko 40-minutową audycję żubrom – przede wszystkim bieszczadzkim, ale także i innym polskim populacjom „króla puszczy".

Gośćmi w audycji byli: prof. Wanda Olech z Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, i nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany Jan Mazur. Mówiono o szczegółach planu wsiedlenia żubrów (stado utworzą 3 krowy odłowione z wolności i 6 młodych zwierząt z ośrodka w Mucznem), o przygotowywanej w tym celu zagrodzie adaptacyjnej, gdzie żubry będą m.in. przyzwyczajać się do siebie i uczyć – w przypadku osobników z Mucznego – „dzikości", a także o zwyczajach i zachowaniach żubrów. W bieszczadzkie lasy nowa grupa trafi zimą 2016/2017 roku.

Na zakończenie audycji prowadzący, Grzegorz Frątczak, zadał pytanie: czego można żubrom życzyć. Prof. Wanda Olech odpowiedziała „Żeby było ich jak najwięcej", a nadleśniczy Jan Mazur: "Przede wszystkim zdrowia!". Obecnie wolno żyjąca populacja w Bieszczadach liczy ok. 350 żubrów.

Tekst: Elżbieta Strucka

Audycji można posłuchać tutaj:

http://www.polskieradio.pl/130/2787/Artykul/1588254,Zubry-powroca-w-Bieszczady