Lista aktualności Lista aktualności

X Dzień Żubra w Lutowiskach

W sobotę 13 sierpnia w Lutowiskach odbył się X Dzień Żubra - cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany.

Od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano IX Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie zorganizowało Koło Łowieckie „Gawra" w Lutowiskach.

Z kolei zmagania bieszczadzkich drwali zaczęły się dzień wcześniej konkurencją ścinki drzew, którą przeprowadzono na powierzchni planowanych cięć pod Otrytem. W sobotę na stadionie już przy udziale publiki drwale rywalizowali w okrzesywaniu, złożonej przerzynce kłód, przerzynce na dokładność i przygotowaniu pilarki do pracy. Tym razem nie było niespodzianek. Najlepszym okazał się Andrzej Ślemp, który te zawody wygrywał już kilkakrotnie. Zmagania obserwowało setki ludzi.


- Przykładamy dużą wagę do bezpieczeństwa pracy drwali, dlatego też regulamin zawodów preferuje zasady BHP a  nagrody dla uczestników to przede wszystkim elementy wyposażenia drwala: odzież ochronna, pilarki, sprzęt pomocniczy - mówiła podczas ceremonii dekoracji Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.


Przed południem w „Chacie pod Florianem" miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji dra Mirosława Welza, który przybliżył niuanse związane z zagrożeniami chorobowymi u dzikich zwierząt. Tuż po niej odbyło się drugie  "Żubrze dyktando", w którym wzięło udział 35 osób, chcących sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tekst pt. "Narodziny w zagrodzie" zawierający sporo szczegółów z życia żubrów w Mucznem napisała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów. Główne trofeum, czyli "róg żubra", przypadło prof. Wandzie Olech-Piaseckiej , która bezbłędnie napisała dyktando. II równorzędne miejsca zajęły: Agnieszka Kruk i Agnieszka Fischer (po jednym błędzie) , zaś równorzędne trzecie miejsca zdobyli: Jola Jarecka, Łukasz Celejewski i Marceli Poczta. Przyznano też wyróżnienia. Nagrody ufundowały RDLP w Krośnie i Polskie Radio Rzeszów.


Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie", Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Można było wziąć udział w piątej już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. W konkursach przyrodniczo-edukacyjnych wzięło udział łącznie 411 osób.

Po części oficjalnej na scenie pojawiały się zespoły muzyczne, swój inauguracyjny występ miał Zespół Sygnalistów Leśnych RDLP w Krośnie, który grupuje absolwentów techników leśnych i wydziałów leśnych chcących kontynuować swoją muzyczną przygodę w trakcie pracy zawodowej.


W części oficjalnej wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2016 przyznane przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Mirosław Welz, Wojewódzki Lekarz Weterynarii i Piotr Łański, nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza.
Długo trwała dekoracja bieszczadzkich drwali, bowiem prócz nagród głównych ufundowanych przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany swoje nagrody ufundowali również sponsorzy: SAN-TECH BIESZCZADY autoryzowany dealer Husqvarny Zagórz, TECH-MOT autoryzowany dealer STIHLA, Zakład Obsługi Leśnictwa Tarnobrzeg, DISTEIN, NAWIGATOR Krosno, SKASKI i PTB Huta w Odrzechowej.

Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.


Patronat medialny nad imprezą sprawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, www.nowiny24.pl, www.bieszczady.pl, Echa Leśne, Głos Lasu, Las Polski, Gazeta Bieszczadzka.
Patronat honorowy: Wojewoda  Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej  Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.


Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie