Lista aktualności Lista aktualności

VII edycja Festiwalu Doliny Sanu oraz III edycja Bieszczadzkich Biegów Przełajowych „Tropem Żubra”

W ubiegłą sobotę, 18 sierpnia, w Mucznem odbyła się VII edycja Festiwalu Doliny Sanu oraz III edycja Bieszczadzkich Biegów Przełajowych „Tropem Żubra” których współorganizatorem jest Nadleśnictwo Stuposiany i Centrum Promocji Leśnictwa.

Sobotni program był bardzo urozmaicony, tak, by każda z grup wiekowych znalazła coś odpowiedniego dla siebie. Od godziny 9:00 atrakcje, które zapewniło Nadleśnictwo Stuposiany, były dedykowane przede wszystkim najmłodszym, którzy mogli spróbować swoich sił w team building (gry i zabawy zespołowe), ściance wspinaczkowej, zorbingu na wodzie czy na torze łuczniczym. Dodatkowo został przeprowadzony „Bieg Bojka” zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych, które również było współorganizatorem imprezy. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, przede wszystkim dlatego, że mogły w nim brać udział rodziny z dziećmi.
Placówka Straży Granicznej ze Stuposian oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowało pokazy. Oprócz pokazu GOPR zapewnił jeszcze jedną atrakcję w postaci zjazdu na kolei linowej typu tyrolka, co wywołało niejeden uśmiech na dziecięcej twarzy.
Wśród wystawców, którzy brali udział w wydarzeniu, dominowały produkty rękodzielnicze: własnoręcznie szyte zabawki oraz torby, kosze z wikliny, domowy chleb oraz ceramika.
Dla najmłodszych uczestników, po wyczerpującej zabawie, Nadleśnictwo zapewniło obiad w restauracji. Nie mogło zabraknąć również stoisk kół gospodyń ze Stuposian i Lutowisk, które przygotowały potrawy pochodzące z regionu Bieszczad.
Nie zabrakło również części edukacyjnej. Pawilon wystawowy zwiedzany wraz z edukatorem cieszył się wśród odwiedzających dużym zainteresowaniem. Oprócz przybliżania biologii i behawioru zwierząt występujących w Bieszczadach, uczestnicy zwiedzania ekspozycji, mogli posłuchać o specyfice pracy leśnika i zapoznać się z tajnikami tej pracy.
Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie i Nadleśnictwo Stuposiany zorganizowało III edycję Bieszczadzkich Biegów Przełajowych „Tropem Żubra”, które odbyły się pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Zawody zorganizowano w dwóch kategoriach: Bieg Główny na 15 km z podkategorią WETERAN oraz MUCZMAGEDDON – bieg przełajowy z przeszkodami na 5 km. Obie trasy prowadziły przez malownicze tereny nadleśnictwa i cieszyły się dużym powodzeniem.
Wśród 54 zawodników w kategorii Bieg Główny najlepsi okazali się:

w kategorii Bieg Główny Mężczyźni:

1. Stańko Paweł
2. Rodzinka Jan
3. Szmist Szymon

w kategorii Bieg Główny Kobiety:

1. Domiszewska Maria
2. Szybiak Joanna
3. Waręcka Katarzyna

w kategorii Bieg Główny WETERAN Mężczyźni:

1. Rosiński Piotr
2. Węgrzyn Krzysztof
3. Kruszyński Marek

w kategorii Bieg Główny WETERAN Kobiety:


1. Zaręba Joanna
 

w kategorii MUCZMAGEDDON Mężczyźni:

1. Tomaszek Zbigniew
2. Różycki Hubert
3. Tomaszek Hubert

w kategorii MUCZMAGEDDON Kobiety:

1. Lizis Sabina
2. Zapołoch Bożena
3. Kaczorowska Martyna

Dyplomy i nagrody za uczestnictwo w zmaganiach wręczała Grażyna Zagrobelna, Dyrektor RDLP w Krośnie, Jan Mazur, Nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany, Ewa Tkacz Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Stuposiany oraz Tomasz Baran, Prezes Stowarzyszenia Bieszczadzkie Trasy Narciarskie.
Festiwal rozpoczął się po ogłoszeniu wyników zawodów, koncertem zespołu Lirepi. Oprócz tego zespołu na scenie gościli również Budyń i przyjaciele Hońka, Orkiestra św. Mikołaja, 4 PORY ROQ, Robert Kasprzycki i Wolna Grupa Bukowina. Pomiędzy występami były prezentowane diaporamy Pawła Malarczyka i Mateusza Matysiaka, co również było urozmaiceniem festiwalu.
Wisienką na torcie, był plenerowy pokaz gwiezdnego nieba nad Mucznem zorganizowany przez Pawła Durisa, pomysłodawcy Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”.

Składamy serdeczne podziękowania organizatorom i współorganizatorom sobotnich wydarzeń – Panu Grzegorzowi Augustynowi, Chełmskiemu Domu Kultury HADEK, Starostwu Powiatowemu w Ustrzykach Dolnych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, Straży Granicznej, TVP Rzeszów, Stowarzyszeniu Bieszczadzkie Trasy Narciarskie.
Jednocześnie mamy nadzieję, że VIII edycja Festiwalu Doliny Sanu, będzie równie udana!


Tekst: Kaja Hrabal
Zdjęcia: Edward Marszałek