Lista aktualności Lista aktualności

TRZY IMPREZY W DWA DNI - relacja

„Relacja z dwudniowej imprezy w Nadleśnictwie Stuposiany”

 

Nadleśnictwo Stuposiany w dniach 25 i 26 sierpnia miało przyjemność organizacji wydarzeń z okazji zakończenia I edycji „Wilczego Szlaku” oraz Otwartych Mistrzostw w Kolarstwie Górskim. Warto przypomnieć, że Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem jest jednym z punktów Wielkiego Szlaku Przyrodniczo-Historycznego „Wilczego Szlaku”.

Wydarzenia przewidziane na piątek 25 sierpnia skierowane były przede wszystkim do najmłodszych uczestników. Nadleśnictwo zapewniło wiele atrakcji m.in.: team building (gry i zabawy zespołowe), zorbing na wodzie czy też ścianka wspinaczkowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zmagania drużyn w  biegu na orientację, oraz konkurencja na torze łuczniczym. Wśród wystawców dominowały przede wszystkim stoiska z twórczością regionalną: drewniane rzeźby i misy, obrazy przedstawiające okoliczne pejzaże, stoisko z „Darami Natury” czyli naturalnymi kosmetykami oraz  stoisko z daniami regionalnymi. Miejsce znalazły tam również warsztaty produkcji słodyczy, każde dziecko mogło własnoręcznie wykonać lizaka. Dla dzieci przewidziano obiad w restauracji oraz słodki poczęstunek w postaci: szarlotki, pączka i proziaków . Oczywiście w tym dniu nie  zabrakło części edukacyjnej. Uczestnicy wydarzeń chętnie odwiedzili z edukatorem pawilon wystawowy  z ekspozycjami flory i fauny Bieszczadów. Na zewnątrz przy namiotach wystawiony był natomiast kącik edukacyjny. Dzieci mogły spróbować swoich sił w wiedzy z gwary łowieckiej.

Wieczorna część programu poświęcona została dorosłym. Od godziny 18:00 na scenie gościł zespół „Barnaba” którego repertuar stanowi muzyka regionalna. Po występie zespołu, około godziny 21:30 rozpoczął się plenerowy pokaz gwiezdnego nieba nad Mucznem o nazwie: Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, prowadzony przez Pana Pawła  Durisa. Każdy chętny mógł usiąść na wystawionym leżaku przed sceną i wsłuchać się w prelekcję nt. astronomii, podziwiając przy okazji gwiazdozbiory na czarnym niebie.

Sobota, czyli 26 sierpnia, to dzień pod znakiem pierwszej edycji zawodów: Otwartych Mistrzostw w kolarstwie górskim na „Wilczym Szlaku” w Mucznem. Organizatorem zmagań jest Nadleśnictwo Stuposiany oraz Stowarzyszeniem Bieszczadzkie Trasy Narciarskie.  Wydarzenia w tym dniu zostały objęte patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Trasa do pokonania liczyła blisko 40 km i wiodła przez malownicze tereny Nadleśnictwa. Wśród 37 zawodników, najlepsi byli:

Kategoria Open Mężczyźni:

 1. Tomasz Gas
 2. Hubert Gas
 3. Tomasz Dzwisz

Kategoria Open Kobiety:

 1. Natalia Dubaj
 2. Katarzyna Łuszcz
 3. Magdalena Artym

Kategoria Leśnik – Mężczyźni

 1. Marcin Musiałowski
 2. Tomasz Rózga
 3. Piotr Szczygieł

Kategoria Leśnik – Kobiety

 1. Natalia Dubaj
 2. Cieśla Jadwiga

 

Pierwszy z zawodników dotarł na metę po czasie 1 godziny 29 minut.

Po ukończeniu trasy przez wszystkich zawodników była okazja do wysłuchania prezentacji Pana Edwarda Marszała na temat siekier. Dopiero po takim wykładzie uświadamiamy sobie jak nieodzownym a zarazem niedocenionym narzędziem w życiu człowieka jest siekiera. W części budynku CPL dostępna była również wystawa siekier i toporów z różnych części świata zgromadzonych przez Pana Marszałka. Następnym punktem programu była prelekcja o ziołolecznictwie o pt.: „Dary Natury”, prowadzona przez małżeństwo, które całkowicie zmieniło tryb życia i pozostawiając pracę w mieście osiedliło się w Bieszczadach. Nina i Damian przy tworzeniu herbat, naparów i mieszanek ziół, maści, kosmetyków wykorzystują tylko naturalne składniki i rośliny, o właściwościach leczniczych. Rośliny, które spotkamy na łące bądź w przydrożnym rowie często okazują się lekarstwem na wiele schorzeń.

Po prelekcjach o godzinie 17:00 nastąpiło oficjalne wręczenie nagród i medali zwycięzcom zmagań w kolarstwie górskim, w 4 kategoriach. Na zwycięzców w każdej konkurencji czekały pamiątkowe puchary. Dwunastu najlepszym zawodnikom gratulowała Dyrektor RDLP w Krośnie Pani  Grażyna Zagrobelna, Dyrektor ds. Ekonomicznych w RDLP w Krośnie Pan Artur Królicki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany Pan Jan Mazur.

Wieczór tego dnia upłynął pod hasłem VI Festiwalu Doliny Sanu, w ramach którego wystąpili: BIMBER BOYS, Klaus Trzaska Band, 4 PORY ROQ. Pomiędzy występami zaprezentowano pokaz multimedialny zdjęć fotografów, których twórczość związana jest nieodzownie z Bieszczadami. Zaprezentowano diaporamy: Damiana Olawskiego, Mateusza Matysiaka i Grzegorza Leśniewskiego.

Całość imprez przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze.

Tekst: Monika Mizgała

Zdjęcia: Damian Olawski, Bogdan Pełdiak