Lista aktualności Lista aktualności

Rajd Pamięci

15.08.2014r. odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające wydarzenia z sierpnia 1944 roku.

Uroczystości miały miejsce na szczycie Jeleniowatego, gdzie prowadzi ścieżka przyrodniczo-historyczna „Brenzberg". Pozwala ona dotrzeć do miejsca mordu, popełnionego przez UPA w sierpniu 1944 roku na 74 Polakach. Na dawnej polanie, gdzie była leśniczówka leśniczego Franciszka Króla, pozostawiono krzyż i obelisk z tablicą upamiętniającą te tragiczne wydarzenia. Do tego miejsca można dotrzeć nasypem przedwojennej kolejki prowadzącej aż na sam szczyt.

Wraz z zaproszonymi gośćmi oraz grupą harcerzy pod przewodnictwem Pani Krystyny Chowaniec oraz księdza kapelana Marka Dudy pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany modlili się podczas mszy świętej w intencji pomordowanych, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty pod krzyżem.

 

Historia pomordowanych w sierpniu 1944 roku:

W sierpniu 1944 r. nad górnym Sanem dominowała UPA. Nieliczna polska samoobrona była bezsilna. Polacy uciekali koleją do Użhorodu lub ukrywali się w lasach m.in. w leśniczówce Brenzberg u Franciszka Króla na Jasieniowie.

Z zeznań świadka: w sierpniu 1944r. Polacy z rodzinami uciekali do lasu, na Jasieniów. Później w Sokolikach pojawił się chłopiec, który opowiadał, że 15.VIII.1944 r. wracając rankiem zobaczył jak upowcy otaczają leśniczówkę. Potem słyszał ich wrzaski oraz krzyki i płacz ofiar. Chłopiec uciekł do Sokolik, ale dręczony niepewnością o los bliskich powrócił do lasu, gdzie został przez upowców ujęty i zamordowany.

Inny świadek: rankiem 18.VIII. 1944 r. zaszliśmy do leśniczówki, gdzie wśród traw i pod płotami natknęliśmy się na zwłoki 74 osób. Ofiary nie miały ran postrzałowych. Ciała kobiet, dzieci, mężczyzn były okaleczone, ze śladami męczeńskiej śmierci zadanej jakieś 3 dni temu. Po ubiorze poznawaliśmy, że byli to Polacy – leśnicy, kolejarze, administratorzy z folwarków, a także bieżeńcy, w tym dwóch księży.