Lista aktualności Lista aktualności

"POZNAJ ŻUBRA” – fauna i flora Bieszczad

23.05.2015r. Nadleśnictwo Stuposiany gościło podopiecznych świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Jarosławiu

Pełna niespodzianek i niesamowitych wrażeń  wyprawa w Bieszczady, została zorganizowana przez wolontariuszy  GAZ-SYSTEM S.A. Oddział w Tarnowie w składzie Zbigniew Gross, Magdalena Korzenicka i Anna Kusz dla podopiecznych świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Jarosławiu. Podjęcie  działań w ramach projektu  wynikało z chęci pokazania dzieciom dzikiej przyrody, ginących gatunków zwierząt i piękna bieszczadzkich krajobrazów.

Uczestnikami wyprawy byli laureaci konkursu fotograficznego „Przyroda w oczach dziecka", który był pierwszym etapem projektu i cieszył się dużym zainteresowaniem.

W dniu 23 maja br. wyruszono na wycieczkę do krainy żubra w Mucznem. Celem jej było stworzenie  sytuacji dydaktyczno –wychowawczych, które wpłyną pozytywnie na dzieci i zachęcą do poznawania oraz odkrywania otaczającego środowiska.  Na miejscu, w świat dzikiej przyrody wprowadzili nas Pani Ewelina Baran i Pan  Andrzej Luks, pracownicy  Nadleśnictwa Stuposiany. W ramach projektu  dzieci odwiedziły zagrodę żubrów nad potokiem Czerwonym. Poznały historię zagrody,  ciekawostki z życia żubrów, uczestniczyły w przygotowaniu karmy dla żubrów. Następnie udaliśmy się na pieszą wędrówkę ścieżką przyrodniczo-dydaktyczna „Krutyjówka", gdzie idąc 2 km leśnym  szlakiem obserwowaliśmy  uprawy  leśne  oraz meandry potoku Muczny. Po sutym obiedzie w Siedlisku Carpathia  rozpoczęły się dalsze zmagania, tym razem  na Ścieżce  „Pichurów" , która odkrywała przed dziećmi kolejne osobliwości Bieszczad. Zobaczyliśmy  pozostałości po starej kolejce leśnej, zabezpieczone osuwisko i panoramę Bieszczadów Wysokich. Pod koniec wyprawy na łonie dzikiej przyrody uczestniczyliśmy w ciekawym i pouczającym konkursie  polegającym na  rozpoznawaniu tropów  zwierząt  żyjących w Bieszczadach.  Dzieci nabytą wcześniej wiedzę mogły wykorzystać i skonfrontować z rzeczywistością.

Projekt  rozbudził  u dzieci ciekawość poznawczą,  poprzez bezpośredni kontakt z naturą. Niesamowite widoki bieszczadzkich krajobrazów  pozostaną zapewne na długo  w pamięci wszystkich uczestników projektu. Nietuzinkowość jego założeń dała szansę na niekonwencjonalne przybliżenie dzieciom dzikiej przyrody oraz  naturalnego środowiska zwierząt i była okazją do miłego spędzenia czasu wolnego.

 

Ewa Pęcherek i Zbigniew Gross