Lista aktualności Lista aktualności

Apel Pracowników Nadleśnictwa Stuposiany do Pani Kingi Rusin

Stuposiany, 11.12.2017 r.

Szanowna Pani

Kinga Rusin

 

Załoga Nadleśnictwa Stuposiany z przykrością informuje, że czuje się urażona i zasmucona apelem skierowanym przez Panią w programie „Dzień Dobry TVN” emitowanym w sobotę 9 grudnia. W swojej wypowiedzi o rzekomej degradacji środowiska neguje Pani naszą pracę, obnażając tak naprawdę swoją niewiedzę na temat zasad gospodarowania w lesie wypracowanych przez pokolenia naukowców i praktyków, w oparciu o które działamy.

Przykro nam, że jedynym źródłem Pani informacji są eko-aktywiści, a jako dziennikarka nie pokusiła się Pani o wysłuchanie drugiej strony. To nieprofesjonalne i nierzetelne. Uważamy, że osoby, które dostarczyły informacji do Pani wystąpienia wprowadziły Panią w błąd. W apelu dostrzec można błędy merytoryczne, przykładowo: dokarmianie zwierzyny ma na celu ochronę młodego pokolenia lasu przed licznie występującymi tu jeleniami, gromadzącymi się zimą na uprawach leśnych. Odstrzał zaś dokonywany jest w zgodzie z prawem i w rozmiarze zapewniającym trwanie gatunków w dobrej kondycji.   

Co do rzekomej, nadmiernej wycinki drzew, informujemy, że wielkość pozyskania drewna podyktowana jest zabiegami hodowlanymi, które wykonywane są w  każdym okresie życia drzew, a nie tylko w starszych drzewostanach, jak wynika z Pani wypowiedzi. Odsłanianie naturalnego odnowienia, którego właśnie dokonujemy, jest warunkiem trwania lasu, przy zachowaniu jego wszystkich funkcji.

Załoga Nadleśnictwa pracuje w trudnych warunkach terenowych, mając na celu również ochronę przyrody, bo główny nacisk kładzie się na zachowanie ciągłości i trwałości lasu. Gospodarowanie w tym terenie wymaga korygowania błędów popełnianych w okresie międzywojennym, gdy lasy użytkowano pastersko, i za czasów PRL, kiedy to zaniechano wielu koniecznych zabiegów. Informujemy, że świetnie współpracujemy z kierownictwem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, prowadząc szeroko pojętą edukację przyrodniczą. Nasza oferta pozwala również rozśrodkować ruch turystyczny w najcenniejszych obszarach BdPN.

Serdecznie zapraszamy Szanowną Panią do odwiedzenia naszych lasów, aby mogła Pani naocznie przekonać się o rzetelności wykonywanej przez nas pracy.

Z poważaniem

Załoga Nadleśnictwa Stuposiany